Maj 3, 2020
Slani mafini
U poslednje vreme često pravim ove slane mafine. Odlični su za večeru a ukoliko preostanu i dožive sutra dan, biće odličan doručak. Ono što mi se jako dopada kod ovih mafina je i to što i sutra dan ostaju meki. Prave se veoma bzo i lako od osnovnih naminica koje verovatno imate kod kuće. Što se tiče dodataka, oni svaki put mogu biti drugačiji. Nekada naseckam svežu papriku, šunku i krastavčiće a vrlo često ih pravim tako što otvorim frižider i vidim čega ima pa iskombinujem namrnice.
Nastanak mafina vezuje se za SAD u 18. veku, kada su se pekli kao vrsta jednostavnog hleba bez kvasca. Testo za mafin se, za razliku od onoga za hleb, peklo u manjoj gramaži u plehovima sa udubljenjima i bilo je ređe od tipičnog kvasnog testa. Sastojci za osnovni mafin recept su: brašno, šećer, jaja, masnoće, mleko ili drugi mlečni proizvod i sredstvo za nadizanje.
SASTOJCI ●
2 jajeta
1 čaša jogurta (150 ml)
pola jogurtne čaše ulja (75 ml)
1 kašičica soli
150 gr sira
1 kesica praška za pecivo
10 kašika pšeničnog brašna
1 mladi luk
Možete naseckati malo šunke, kiselih krastavčića ili paprike sveže ili iz turšije. Najbolje je da priloge dodate po ukusu. Ja uglavnom vidim šta imam u frižideru i to iskoristim.
Malo susama i/ili lanenog semena za posipanje
Najpre u jednu činijicu razmutite 2 jajeta pa dodajte jednu čašu jogurta i ulje. Promešajte sve pa dodajte sir. Što se tiče dodataka možete dodati seckanu šunku, masline, kisele krastavčiće, papriku ili nešto po izboru. Dodajte zatim i suve sastojke pa sve promešajte. Nauljite kalup za mafine ili stavite papirne korpice pa napunite pripremljenom smesom skoro do vrha i pospite sa malo susama i/ili lanenog semena. Od ove smese ćete dobiti oko 12 mafina standadne velčne.
Ubacite ih u već zagrejanu rernu i pecite na 200 C 20 minuta.
Pre nego što izvadite mafine sačekajte najpre da se malo ohlade.
Prjatno.
Sviđa vam se? Ako vam je ovaj članak bio koristan, može biti koristan i drugima. Pošaljite ga ili podelite se prijateljima.